جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان


 
گزارش مهمترین اقدامات و برنامه های اجرا شده اداره معاضدت قضایی

 

کانون وکلای دادگستری مرکز در نیمه دوم سال ۱۳۹۱
محمدرضا کامیار

نایب رئیس جمعیت اسلامی وکلای دادگستری (جاودان)
پیرو گزارشی که در آبان­ماه ۱۳۹۱ با عنوان «­اهداف برنامه ­ها و عملکرد اداره معاضدت در سه ماهه اول دوره ۲۷» تقدیم وکلای گرامی شد، بدین وسیله دومین گزارش اداره معاضدت که حاوی «مهمترین اقدامات و برنامه ­های اجرا شده طی نیمه دوم سال ۱۳۹۱» است تقدیم حضور می­گردد.

بدیهی است هدف اصلی از ارائه این گزارش اطلاع ­رسانی به ­وکلای محترم کانون وکلای مرکز است که به ­عنوان صاحبان اصلی و واقعی کانون حق دارند از اتفاقات و اقدامات ارکان کانون وکلا مطلع باشند. این کارنامه حاصل تلاش مداوم وکلای عزیزی است که بدون هیچ چشم داشت مادی و صرفاً با انگیزه­های معنوی و نوعدوستانه وقت و انرژی خود را در اختیار کانون وکلا قرار داده­اند و موجب شرمندگی این­جانب است که هیچ ابزاری برای تقدیر از این عزیزان در اختیار ندارم جز زبان الکنی که به­ تشکر و سپاس از آنان همیشه گویا خواهد بود.

از شما همکاران عزیز استدعا دارم پس از مطالعه این گزارش با اظهار نظرها و ارشادات خود این­جانب و همکارانم در اداره معاضدت را در انجام بهتر و مفیدتر وظایفمان یاری دهید.

۱- پیاده کردن تشکیلات سازمانی جدید در اداره معاضدت

در گزارش قبلی به ­عرض رسید که بر اساس وظایف و مأموریت­های قانونی اداره معاضدت باید تشکیلاتی در اداره وجود داشته باشد که بطور سازمان یافته مجری این وظایف باشد و در همان گزارش تشکیلات مناسب برای این امر را ارائه نمودم. در طول ۶ ماه گذشته این تشکیلات در اداره پیاده شد و اینک اداره معاضدت دارای تشکیلاتی متناسب با مأموریت­های خود می­باشد. روشن است که این سازمان نوپا است و با اجرای آن ایرادات و اشکالاتی که در مرحله ابتدایی قابل درک نبود شناسایی خواهد شد، لذا برطرف کردن ایرادات و اشکالات تشکیلات تازه در برنامه آتی اداره می­باشد.

اینک اداره معاضدت دارای شعب و واحدهای زیر است:

۱- شعبه عرایض.

۲- شعبه قضایی.

۳- شعبه راهنمایی؛ شامل دفتر مشاوره­ حقوقی و دفتر مشاوره به ­وکلا (زمینه راه اندازی دفتر مشاوره از راه دور هنوز فراهم نشده است)

۴- واحد مراکز مشاوره؛ شامل مشاوره در مراکز قضایی و مشاوره در مراکز غیر قضایی.

۵- واحد پیگیری پرونده ­ها.

۶- واحد محاسبات و وصول.

۷- واحد نظارت و ارزیابی.

در خصوص واحد استان­ها چون تا کنون نظر هیأت مدیره محترم در خصوص راه ­اندازی اداره معاضدت در استان­ها که مستلزم تخصیص بودجه و امکانات است اعلام نشده امکان راه­اندازی این واحد هنوز فراهم نگردیده است.

۲- گام های اولیه اداره معاضدت برای تخصصی کردن وکالت معاضدتی و مشاوره حقوقی

از برنامه­ ها و اهداف اصلی این­جانب هنگام ورود به­اداره معاضدت تلاش در جهت تخصصی کردن وکالت معاضدتی بود. برای نیل به ­این هدف اداره­ی معاضدت با همکاری مدیریت داخلی کانون فرمی تهیه و در اختیار همکاران قرار داد که در آن راجع به ­تجربه و تخصص آنان در رشته­ های حقوقی و همچنین عناوین کتب و مقالات یا تحقیقات دانشگاهی و پایان­نامه تحصیلی سئوال شده بود.

نزدیک به­ پنج هزار فرم توسط وکلا تکمیل شد. گرچه برخی از فرم­ها به­صورت سفید تسلیم شد، ولی بسیاری از همکاران تخصص، تجربه و علاقمندی خود را در این فرم­ها علامت زدند.

این اطلاعات در حال استخراج است و در فکر طراحی شیوه­ای برای دسته­بندی و استفاده عملی از این اطلاعات هنگام ارجاع پرونده معاضدتی به ­وکلای محترم می­باشیم.

در همین جهت با ارسال پیامکی به­ کلیه وکلای عضو کانون مرکز که محل اشتغال آنها شهر تهران بود، از آنان تقاضا شد اگر در یک حوزه خاص حقوقی دارای تخصص ویژه­ای هستند و علاقمند به­ همکاری با اداره معاضدت می­باشند، مراتب را اعلام کنند. قریب ۴۰۰ نفر از وکلای شهر تهران پاسخ مثبت به­ این تقاضا دادند و در ارتباط دوم با این گروه نزدیک به ۱۰۰ نفر از آنان تخصص خود را در حوزه خاصی از مباحث حقوقی به ­اداره معاضدت اعلام نمودند.


برای این وکلا جلسه توجیهی برگزار شد و اطلاعات دقیق­تری از آنان اخذ شد. در نتیجه این اقدام بزودی دفتر مشاوره حقوقی تخصصی اداره معاضدت راه­ اندازی خواهد شد و امکان ارائه مشورت حقوقی در شاخه­های "دعاوی ملکی و اراضی­، امور ثبتی­، امور شهرداری­، امور خانواده­، امور کار و کارگری­، امور مالی محاسباتی و استخدامی­، امور حسبی، امور بانکی، امور رسانه­ای فرهنگی و مالکیتهای معنوی­، جرائم نظامی­" فراهم خواهد شد.

راه اندازی سایر شاخه ­های تخصصی نیز در برنامه آتی می­باشد. از فرصت استفاده کرده و از وکلایی که دارای تخصص ویژه هستند تقاضا دارم علاقمندی خود را به ­اداره معاضدت اعلام فرمایند.

با اجرای این طرح راهنمایی و مشاوره در ۲ شکل انجام خواهد شد، مراجعان در دفاتر معاضدت کانون در مراکز قضایی و عمومی مشاوره و راهنمایی عمومی می­شوند و اگر احتیاج به­مشاوره تخصصی­تر باشد به اداره مرکزی معرفی و می­توانند با اخذ وقت قبلی با وکلای عضو واحد مشاوره تخصصی شعبه راهنمایی ملاقات و پاسخ­های تخصصی خود را اخذ نمایند.

۳- دفتر مشاوره به ­وکلا

از آنجا که یکی از وظایف اداره معاضدت مشورت دادن به ­وکلای معاضدتی است، دفتر مشاوره به ­وکلا در تشکیلات اداره معاضدت طراحی شد که مقدمات راه­اندازی و فعالیت این دفتر نیز با استفاده از وکلای متخصص فراهم گردید و نتیجتاً از خرداد ماه این دفتر آغاز به­فعالیت خواهد کرد و وکلای معاضدتی با هماهنگی قبلی چنانچه نیازمند مشورت حقوقی در خصوص پرونده ارجاعی باشند، می­توانند از راهنمایی و مشورت تخصصی وکلای اداره معاضدت برخوردار شوند.

۴- شعبه قضایی واعمال تغییر در شیوه تعیین وکیل معاضدتی

در گزارش قبلی این­جانب که مشتمل بر گزارش عملکرد سه ماهه اول دوره مدیریت جدید بود به ­استحضار همکاران محترم رسید که شیوه حاکم بر تعیین وکیل معاضدتی دارای ایراداتی است که باید برطرف شود. طی شش­ ماه گذشته شعبه جدیدالتأسیس قضایی وظیفه تعیین وکیل را بر عهده گرفت و با همکاری وکلای عضو این شعبه ایرادات شیوه قبلی که در غالب موارد صرفا تعیین وکیل بر اساس حروف الفبا بود برطرف شد و نظام تازه­ای برای ارجاع پرونده تعریف و مورد عمل قرار گرفت.

در این شیوه تازه با رعایت ترتیب الفبایی موضوع دعوا، تخصص، تجربه و علاقمندی وکیل و همچنین محل جغرافیایی دفتر یا محل سکونت وکیل و مرجع صالح، حتی­ الامکان مورد توجه قرار گرفته است.

حاصل اعمال شیوه جدید کاهش محسوس پرونده­ هایی است که پس از ارجاع به ­وکیل معاضدتی به ­اداره مسترد می­گردد.

بر اساس رویه موجود در اداره معاضدت وکلای بالای 55 سال ، وکلای عضو کمیسیونهای کانون وهمچنین بانوان در دوره بارداری و مراقبت از ارجاع پرونده معاف می باشند.

۵- شعبه راهنمایی و توسعه کمّی و کیفی آن

همانگونه که در گزارش قبلی بیان شد یکی از ۲ وظیفه اصلی اداره معاضدت، راهنمایی حقوقی مراجعان است. این وظیفه در دفتر مرکزی اداره و در مراکز قضایی از طریق دفاتر معاضدت کانون در حال انجام است.

در برنامه ­های اعلامی به­عرض رسید که از جمله برنامه­ های اداره معاضدت توسعه کمّی و کیفی راهنمایی حقوقی است.

در جهت توسعه کمی مشاوره حقوقی، در طول شش ماه گذشته اقدامات گسترده­ای انجام شد. از جمله دفتر معاضدت قضایی در مجتمع قضایی شهید بهشتی که در خردادماه ۱۳۹۱ بسته شده بود و دفتر معاضدت مجتمع قضایی شهید باهنر که از ۲۰ ماه قبل بسته بود، بازگشایی شدند. بعلاوه در مجتمع امور سرپرستی و محجورین نیز دفتر معاضدت قضایی کانون افتتاح گردید که به­دلیل بافت مراجعان به­این مجتمع، حضور وکلای همکار نقش بسیار برجسته­ ای در هدایت و راهنمایی مراجعان دارد.

در جهت ارتقاء کیفی مشاوره حقوقی نیز تلاش­هایی صورت گرفت، از جمله میزان سابقه وکالت وکلای عضو اداره معاضدت ارتقا یافت و پیرو مصوبه هیأت مدیره اصولاً امکان بکارگیری وکلای کمتر از سه سال سابقه وکالت در این مراکز منتفی گردید. همچنین شناسایی وکلای با سابقه جهت یاری­ رساندن علمی به ­همکاران وکیل که در دفاتر معاضدت کانون در مراکز قضایی مشغول می باشند به ­مرحله اجرا رسیده و ان­شاءالله بزودی گروه وکلای مرجع اداره معاضدت تشکیل و به ­راهنمایی همکاران دفاتر معاضدت مجتمع ­ها خواهند پرداخت.

همچنین مکاتباتی برای راه­اندازی دفاتر مشاوره حقوقی در مراکز عمومی با شهرداری و امور مساجد و برخی سازمان­های خیریه و عام المنفعه انجام شده که پس از حصول نتیجه جزئیات امر به ­استحضار همکاران محترم خواهد رسید.

۶- اجرای سیاست چرخشی در دفاتر معاضدت

در اجرای سیاست چرخشی کردن گروه­های مشاوره مستقر در مجتمع ­های قضایی، از اول دیماه (که شش ماه از حضور مدیریت جدید اداره معاضدت منقضی شد)، تغییراتی در ترکیب وکلای عضو این دفاتر ایجاد شد. در این تغییرات محل استقرار اکثر وکلای مشاور جابجا شد و مشاوران جدیدی هم به­ جمع همکاران قبلی اضافه شدند.

چون هیأت مدیره محترم کانون با تصویب مقرره­ای در آبان­ماه ۱۳۹۱ استفاده از وکلا در اداره معاضدت را تابع شرایط جدیدی نمود که طبق این مقررات وکلای داوطلب برای همکاری باید لااقل سه سال سابقه وکالت داشته باشند و صرفاً استفاده از همکاران در محل اشتغال آنان مقدور می­باشد، گروهی از وکلای همکار که قبلاً در دفاتر معاضدت قضایی حضور داشتند امکان ادامه همکاری را از دست دادند. همچنین با تغییری که در محل استقرار وکلا ایجاد شد، برخی به­ دلیل بعد مسافت یا دلایل دیگر از ادامه همکاری انصراف دادند. برای جایگزینی این گروه از همکاران ، وکلای علاقمندی که به­دنبال فراخوان همکاری در تابستان ۱۳۹۱تمایل خود را اعلام نموده بودند به­ همکاری دعوت شدند که اکثر آنان قبلاً در اداره معاضدت حضور نداشتند.

به ­این ترتیب در اولین چرخش وکلای عضو دفاتر معاضدت مجتمع ­های قضایی، وکلای جدیدی اضافه و فرصت خدمت ­رسانی رایگان به­ مردم به ­این عزیزان هم داده شد. در عین حال برای استفاده از تجربیات و انتقال آن به­ گروه­های جایگزین، حتی­ الامکان چند نفر از وکلای سابق عضو در همان محل قبلی ابقاء شدند.

در ادامه این سیاست در تابستان ۱۳۹۲ چرخش سوم اجرا خواهد شد و مجدداً ترکیب همکاران دفاتر معاضدت مجتمع ­ها تغییر خواهد کرد.

۷- شعبه پیگیری پرونده­ها برای نظارت بر پرونده­های ارجاعی به ­وکلای معاضدتی

در گزارش قبل به ­عرض همکاران محترم رسید که نظارت بر پرونده­های ارجاعی به ­وکلا در سطح ضعیفی است و این وظیفه محدود به اعاده نسخه امضاء شده قرارداد وکالت و در مواردی، ارسال گزارش کار است که تعداد قلیلی از وکلا از جریان کار ارجاعی به­اداره معاضدت گزارش داده­اند.

این امر موجب می ­شود که در اکثر پرونده­های ارجاعی، اداره معاضدت از روند کار بی ­اطلاع باشد. در شش ماه گذشته برای جبران این نقص شعبه پیگیری پرونده­ها با همکاری چند تن از وکلا و کارآموزان محترم اقدام به­ پیگیری روند پرونده­های ارجاعی به ­وکلا نمود.

طی دوره­ی مذکور قریب به ۱۲۰۰ پرونده توسط همکاران پیگیری شده که در مواردی اقدامات وکلا با این پیگیری آغاز یا تداوم یافته است. همچنین نسبت به پرونده­های سابق که هنوز در جریان رسیدگی است هم این شعبه اقدام به ­بررسی پرونده ­ها نموده و در حال حاضر این بازبینی ادامه دارد و برنامه منظمی برای پیگیری امر از وکلا و تقاضای ­رفع نقص از پرونده­های آنان در حال اجرا است. امید که با اجرای این برنامه پرونده­های ارجاعی به ­وکلای معاضدتی تحت کنترل دقیق ­تر اداره معاضدت قرار گیرد و بدین ترتیب از نارضایتی احتمالی موکلان جلوگیری گردد و وکلا نیز احساس همراهی بیشتری از سوی کانون وکلا داشته باشند.

۸- شعبه وصول و محاسبات

پرونده­هایی در اداره معاضدت وجود دارد که وظیفه وکلای معاضدتی در آنها به­پایان رسیده است لکن تکلیف حق­الوکاله آن مبهم است، این پرونده­ها قریب به پنج­هزار فقره است که مربوط به­سال 1385 به­بعد می­باشد. با راه­اندازی شعبه وصول و محاسبات اقداماتی از سوی این شعبه در جریان است که این بخش از پرونده­های معاضدتی بررسی و هر کدام که طبق آیین­نامه قانون وکالت امکان وصول حق­الوکاله آن غیر مقدور نمی­باشد برای وصول حق­الوکاله و همچنین وصول سهم کانون اقدام گردد.

این پیگیری از سوی شعبه محاسبات و وصول ادامه خواهد یافت تا تکلیف پرونده­های مختومه تعیین شود.

اقدامات و برنامه­های تکمیلی اداره معاضدت

۹- همایش­های فصلی

همکاران اداره معاضدت به­دلیل وسعت حوزه عمل اداره معاضدت خوشبختانه زیاد می­باشند. این همکاران دارای تجربیات گرانقدری هستند که به­دلیل حضور و برخورد مستقیم با مردم به­دست می­آورند. همچنین مسائل و مشکلات کار بر اساس شرایط زمانی و مکانی دفاتر معاضدت متفاوت است، مسائل و مشکلات مشترکی هم وجود دارد.

با هدف انتقال این تجربیات و بیان مشکلات و ارائه راه حل­های ممکن، طرح برگزاری همایش­های فصلی وکلای عضو اداره معاضدت تدارک دیده شده است. اولین همایش در تاریخ ۲۶/۱۱/۱۳۹۱ برگزار شد که در آن نزدیک به ۱۸۰ نفر از وکلای محترم عضو دفاتر معاضدت قضایی مجتمع­ها حضور داشتند. در این همایش ضمن قدردانی از تلاش­های همکاران و علی­الخصوص تقدیر از مسئولانی که در طی سال­های متمادی زحمات فراوانی در اداره معاضدت متقبل شدند تجربیات رؤسای سابق اداره معاضدت در حدی که درحوصله جلسه بود، توسط آقایان عسگری­راد، کاکاافشار و مستوفی به­حضار منتقل شد.

دومین همایش فصلی در بهار ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد و در این جلسه تلاش خواهد شد تا با استفاده از تجربه برگزاری همایش اول، جلسه­ای پربارتر و کاربردی­تر برگزار شود.

۱۰- ارتباط با رسانه ­ها

در جهت شناساندن بیشتر کانون وکلا و خدمات رایگان آن به­مردم، در طی ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۱ تلاش قابل توجهی به­عمل آمد که حاصل آن علاوه بر حضور برخی از وکلای اداره معاضدت در برنامه­های حقوقی صدا و سیما، مصاحبه­های مطبوعاتی با روزنامه­های پر تیراژ کشور بود. در این مصاحبه­ها تلاش اصلی در ارائه تعریف درست از جایگاه کانون وکلای دادگستری در قلمرو خدمات­رسانی حقوقی به­مردم و برنامه­های اداره معاضدت در جهت توسعه خدمات رایگان کانون بود. مهمترین موارد مصاحبه­های مطبوعاتی که در آن خدمات اداره معاضدت برای مخاطبین تشریح شده به­شرح زیر است:

(1)- مصاحبه با روزنامه همشهری که با عنوان خدمات انسان­دوستانه نهاد وکالت؛ در مهرماه 1391 در ضمیمه حقوقی آن به­چاپ رسید.

(2)- مصاحبه با روزنامه ایران که در آبان­ماه 1391 چاپ شد.

(3)- مصاحبه با روزنامه حمایت که در بهمن 1391 با عنوان نقش کانون­های وکلا در آموزش حقوق به­مردم به­چاپ رسید.

(4)- مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در 5 اسفند 1391.

(5)- مصاحبه با خبرگزاری خبرنگاران جوان در 9 اسفند 1391

(6)- مصاحبه با روزنامه قانون که در 15 اسفندماه 1391 چاپ شد.

سخن پایانی

آغاز و پایان این سخن باید تشکر و قدردانی از همه­ی وکلای محترم کانون وکلا باشد که در انجام امور نوعدوستانه و رایگان که هدف آن توسعه آگاهی­های حقوقی مردم و احقاق حقوق مظلومین است از یکدیگر سبقت گرفته و این فضیلت اخلاقی را در خود تقویت نموده­اند

امیدوارم که خداوند ناظر و شاهد، پاداش خیر به ­همکاران عنایت نموده و تندرستی، سلامتی و بهروزی به­همگی اعطا نماید.

رئیس اداره معاضدت قضایی کانون وکلای دادگستری مرکز

محمد رضا کامیار

       

نوع مطلب : اخبار جاودان، 
برچسب ها : گزارش مهمترین اقدامات و برنامه های اجرا شده اداره معاضدت قضایی،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو