جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
به تاریخ های 9 ، 23 ، 28 و 30 خرداد ماه 1396

هشتادویکمین جلسه هیأت مدیره در تاریخ 09/03/96  با حضور اعضای زیر تشکیل گردید. پس از قرائت قرآن توسط آقای دکتر کامیار و قرائت و تصویب صورتجلسه هشتادمین جلسه هیأت مدیره، آقای دکتر حسین آبادی گزارش کوتاهی در مورد بخشنامه دولت در مورد مرکز داوری و کانون وکلا و مرکز داوری اتاق بازگانی و مرکز داوری منطقه ای آسیا ارائه دادند و پیشنهاد کردند برای ثبت مرکز داوری کانون وکلا اقدام شود. آقای دکتر محمدنبی توضیح دادند که در دوره بیست و هشتم اساسنامه این مرکز تصویب شده و مقرر گردید موضوع در دستور هیأت مدیره قرار گیرد.

سپس آقای غفاری در مورد مصوبه جلسه قبل در مورد آئین نامه انتخاب اعضای کمیسیون ها ایرادی را مطرح کردند و خواستار طرح نظر سه نفر از اعضا در این مورد در جلسه هیأت مدیره شدند سپس دکتر پورنوری در مورد شرح وظایف مدیرداخلی پیشنهادی را مطرح کردند که مقرر گردید پیشنهاد بررسی و در صورت صلاحدید در هیأت مدیره مطرح گردد سپس آقای سردارزاده در مورد رویه دادگاه انتظامی در ارتباط با اعاده دادرسی وکلا نسبت به تصمیم دادگاه انتظامی نظرات قضات دادگاه انتظامی را مطرح کردند. آقای دکتر حسین آبادی پیشنهاد آقای غفاری و آقای کمیلی را قابل طرح ندانستند سپس گزارشی از پرونده شکایت از اعضای شعبه 4 و دادگاه انتظامی مطرح شد. (غیرعلنی)

جلسه وارد دستور شد: 1- انتخاب اعضای کمیسیون بانوان

دکتر حسین آبادی: در جلسات پیشین اصل ضرورت کمیسیون بانوان به تصویب رسید. سپس مقرر شد متقاضیان اعلام آمادگی کنند. امروز در مورد تعداد اعضای این کمیسیون و سپس انتخاب آنان بحث خواهیم داشت و معمول هم نیست که پیش از انتخاب اعضای کمیسیون، آئین نامه آن مطرح شود.

دکتر نجفی: اصولاً تشکیل کمیسیون بانوان، خود تفکیک جنسیتی است و بسیاری از خانم ها با این مطلب مخالفت دارند. اما اکنون که تصویب شده باید بدانیم در این کمیسیون می خواهند چه کنند. پس بهتر است در این کمیسیون خاص ابتدا آئین نامه مطرح شود.

آقای مصباح: در حال حاضر فارغ از اساس قضیه در مقابل یک مصوبه قرار داریم که باید تشکیل شود.

دکتر مالکی: تشکیل این کمیسیون، وقتی می تواند مطرح باشد که آئین کار آن مشخص باشد.

دکتر کامیار: در کدام کمیسیون پیش از تعیین اعضای کمیسیون، آئین نامه آن تصویب شده است؟

دکتر ارفع نیا: من نیز با تشکیل چنین کمیسیونی مخالف بودم اما در سال گذشته عده ای از همکاران وکیل و خانم به جلسه هیأت مدیره تشریف آوردند و مطالبی را اعلام کردند که من نیز مجاب شدم و در خاطرم هست که آئین نامه پیشنهادی هم داشتند که تقدیم کرده بودند. می توانیم همان پیشنهاد را بررسی کنیم.

آقای غفاری: می توانیم تعداد اعضا را مشخص کنم و وظایف را به آئین نامه موکول کنم.

دکتر آذرباجانی: چون تشکیل این کمیسیون تصویب شده، موکول کردن تعیین اعضای آن به تنظیم آئین نامه درست نیست.

کارگروهی مرکب از سه نفر خانم دکتر ارفع نیا، دکتر کامیار و دکتر پورنوری انتخاب شدند که حداکثر ظرف یک ماه آئین نامه پیشنهادی را بررسی و تنظیم نمایند. در این خصوص رأی گیری شد و تصویب گردید.

دستور جلسه دوم: استفاده دادیاران و اعضای دادگاه انتظامی از لباس وکالت در زمان رسیدگی

دکتر نجفی: وقتی ما در دادگاه های عمومی از پوشیدن لباس خودداری می کنیم و در هیأت مدیره هم نمی پوشیم، چرا برای یک تخلف وکیل باید لباس بپوشیم که ایجاد رعب در آنها کنیم؟

آقای غفاری: من پوشیدن لباس را بهعکس ایجاد رعب نمی دانم بلکه تجویز آن (طبق ماده 66 نظام نامه) به آن وکیل متخلف احساس خوبی می دهد که این شخص از صنف خود من است. در واقع مخالفت نکنیم و اجازه بدهیم هر یک از دادیاران و دادرسان محترم که تمایل دارند استفاده کند.

دکتر مالکی: لباس وکالت یک نماد است و یکی از مؤلفه های شأن و شخصیت وکلا است. اگر در محاکم استفاده نمی کنیم نقص است. این می تواند خود شروعی باشد برای اجرای ماده 66 نظام نامه، اما به نظر من فقط در دادگاه انتظامی از این لباس استفاده شود. در دادسرا که تعداد هم زیاد است جالب نیست.

آقای غفاری: اتفاقاً بیشتر دادیاران دنبال تصویب این امر هستند.

آقای سردارزاده: اگر تجویز می کنیم هم برای دادگاه باشد هم برای دادسرا.

دکتر کامیار: یا تکلیف کنیم یا تجویز نکنیم. تجویز تنها باعث بی نظمی می شود.

برای تجویز رأی گیری شد با اکثریت تصویب گردید. (10 نفر)

دستور جلسه سوم : پرونده های متقاضیان (غیرعلنی)

دستور فوق العاده: در انگلیس در یک مجمع سالانه در ماه اکتبر از کانون های خاصی دعوت می کنند (1 و 2 و 3 اکتبر) که اکنون دعوت کرده اند از رئیس کانون که اگر تا ماه ژوئیه فرم پیوست را نفرستید این امتیاز به کانون دیگری داده خواهد شد. این موضوع تصویب شد. (حضور رئیس کانون در آن اجلاس به تصویب رسید.)

دستور بعدی: پرونده های انتقال (غیرعلنی)

دستور آخر: پرونده ای صدور(غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.

 

هشتادودومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 کانون وکلای مرکز در مورخ 23/03/96  با حضور امضاءکنندگان ذیل تشکیل و پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هشتادویکمین جلسه هیأت مدیره، قرائت و مورد تصویب قرار گرفت.

آقای مصباح: (ریاست جلسه) ضمن قبولی طاعات و عبادات همکاران در ماه مبارک رمضان، حملات اخیر تروریستی گروهی به نام داعش که موجب به شهادت و زخمی شدن تعدادی از هموطنان گردیده را محکوم می نمائیم و همچنین پیروزی تیم ملی فوتبال و راهیابی به جام جهانی فوتبال را نیز تبریک عرض می کنم. در خصوص نحوه تنظیم صورت جلسات هیأت مدیره نکته مهم اینکه این صورت جلسات در بایگانی کانون خواهد ماند و آیندگان نسبت به شیوه تنظیم صورت جلسات ایراد خواهند گرفت و منشی ها باید در این خصوص دقت و توجه بیشتری داشته باشند. ضمناً سرکار خانم موسوی متنی را به بنده دادند که طلاعیه ای قبلاً در خصوص محکومیت حمله ددمنشانه تروریستها به مجلس شورای اسلامی و مقبره حضرت امام رضوان تنظیم و در سایت کانون منعکس گردیده است، متن مذکور در هیأت مدیره قرائت گردید.

آقای طالع: اولاً هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اخیراً طی تصمیمی، بخشی از ماده 75 آئین نامه لایحه استقلال کانون وکلا را ابطال نموده است. طی این تصمیم، اختیارات رئیس کانون و دادستان انتظامی، که حق اعتراض نسبت به کلیه احکام دادگاه انتظامی حتی از درجه 3 به پائین را داشتند با توجه به ماده 14 لایحه استقلال که حق اعتراض نسبت به حکم برائت و مجازات های درجه 4 به بالا را دارند و اطلاق حکم ماده 75 در این قسمت را مغایر ماده 14 دانسته و ابطال نمودند. و همچنین آن قسمت از ماده 75 که برای مقامات مذکور در ماده 15 و 16 لایحه استقلال حق اعتراض قایل شده است را نیز بر خلاف ماده 15 لایحه دانسته ابطال نمودند. و متأسفانه شاکی یکی از همکاران وکیل کانون وکلای مرکز می باشند و اعتراضی از سوی کانون صورت نپذیرفته است. ثانیاً وفق ماده 3 قانون صندوق حمایت از وکلا، صندوق از پرداخت مالیات معاف می باشد که این ماده اخیراً به موجب ماده واحده تنقیح قوانین مالیاتی کشور در مجلس نسخ گردیده است. اگرچه در سایر قوانین مالیاتی، از جمله ماده 139 اصلاحی صندوق های بازنشستگی از مالیات معاف هستند ولی نسخ این ماده با تشکیل قانونی صندوق حمایت با توجه به کلی بودن معافیت مالیاتی آن، در تضاد و مغایر است. آیا صندوق حمایت و یا کانون ها در جریان آن بودند و یا پیگیری کردند؟

آقای کمیلی: طبق بند ج ماده 139 و بند الف ماده 145 قانون مالیات های مستقیم، کلیه هدایا، حق بیمه، جرایم، سود ناشی از سپرده گذاری در بانکهای ایرانی از سوی صندوق حمایت از مالیات معاف است.

آقای غفاری: بنده مطلبی را در خصوص سیاستهای اصل 44 قانون اساسی تهیه کرده ام که اگر لازم باشد در پاسخ نماینده مجلس شورای اسلامی (آقای حاجی دلیکانی) به دادگاه انتظامی قضات ارائه نمایم.

دستور اول : همکاری بین وزارت دادگستری و کانون وکلا

آقای مصباح: مدتی قبل از سوی وزارت دادگستری، از کانون وکلا با توجه به بار علمی و عملی که دارد خواسته شد که در خصوص مالکیت فکری تفاهم نامه ای تنظیم گردد که از سوی ریاست کانون بنده و خانم دکتر شکوه حسین آبادی در جلسه ای که در وزارت خانه (دادگستری) تشکیل گردید شرکت نمودیم و مقرر شد تفاهم نامه ای فیمابین تنظیم گردد، لذا تفاهم نامه تهیه شده است که در اختیار همکاران جهت مطالعه قرار گرفته است و اگر همکاران نظری دارند بفرمایند.

دکتر محمدنبی: بنده در کل با تصویب این تفاهم نامه که کار آموزشی است موافقم ولی ما باید توجه کنیم بین وزارت دادگستری و اداره کل ثبت در این خصوص اختلافاتی وجود دارد و همواره جهت حضور در اجلاسها به خصوص اجلاس وایپو اختلاف دارند، باید بررسی بیشتری به عمل آید تا وارد اختلافات آنان نشویم، اگر اختلافات برطرف شده است تفاهم نامه را تأیید کنیم.

آقای مصباح: بنده در جلسه حضور داشتم، آقای مویدین مسئول قسمت اقیانوسیه و آسیایی وایپو بوده اند، و همچنین آقای میرحسینی، هر دو حضور داشتند و با ایشان صحبت کردم، هدف تشکیل کارگروه است ولی اول باید تفاهم نامه امضا شود و سپس کارگروه انتخاب کنیم.

دکتر محمدنبی: ابتدا از آقای میرحسینی سؤال شود که آیا اختلافات شما با وزارت دادگستری حل شده است، و اگر برطرف گردید، تفاهم نامه امضا و ردّ و بدل گردد.

دستور دوم : پرونده های متقاضیان(غیرعلنی)

دستور سوم : پرونده های انتقال(غیرعلنی)

دستور چهارم : پرونده های صدور(غیرعلنی)

جلسه رأس ساعت 12 خاتمه یافت.


هشتادوسومین جلسه هیأت مدیره دوره 29 کانون وکلای دادگستری مرکز در ساعت 9/10 مورخ 28/03/96  با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط آقای دکتر محمدنبی شروع شد بدواً آقای غفاری دستور جلسه قبل را خواندند و سپس آقای دکتر حسین آبادی گزارش کاملی از سفر خود به فرانسه بیان فرمودند که در جلسات متعددی شرکت داشتند و تصمیماتی نیز جهت ادامه تحصیل همکاران و دوره های کوتاه مدت با دانشگاه سوربن گرفته شده و در همایش سخنرانی داشتند که از سوی کانون وکلای دادگستری مرکز مراتب بطور کلی در سایت کانون و مجله اعلام خواهد شد موضوع سخنرانی تغییر اوضاع و احوال و تأثیر آن در قراردادها بود و آقایان دکتر شاملو و دکتر کریمی و ابراهیمیان هم حضور داشتند که اگر لازم شد گزارش مفصلی داده خواهد شد و اضافه نمودند آقای شاکری گزارشی از حضور نماینده کانون وکلای آسیا و اقیانوسیه ارائه داده اند که نامبرده بسیار از سفر خود به ایران اظهار خشنودی و رضایت نمودند و تشکر فراوان خود را از ریاست و اعضای هیأت مدیره اعلام داشتند و دو مطلب دیگر اینکه آقای کشاورز نامه ای ارسال داشتند که مطلب آن در فضای مجازی مطرح شده یکی نامه آقای حاجی دلیکانی است که نامه ای به آقای نیری فرستادند و از طرف ایشان به کانونها فرستاده شده که بعضی از کانون ها پاسخ بدهند و آقای کشاورز خواستند که هماهنگی شود که تضادی در پاسخ کانونها نباشد و دیگر نامه محرمانه ای برای دوستان فرستادند از جانب آقای کشاورز که درخواست نمودند اجلاس تهران که برای لایحه جامع بوده که منتفی شده (البته چند مورد دیگر از دستور هم باقی مانده) و مسئله اصلاح اساسنامه کانونها، خواستند که این اجلاس به بعد موکول شود. البته هیأت مدیره مرکز زمان اجلاس را در نیمه دوم تیرماه از 15 تا 22 تیرماه درنظر گرفته که برگزار شود البته آقای کشاورز خواهان بودند که با توجه به اینکه اکثر کانونها معتقد به تأخیر هستند اگر در شهریور برگزار شود بهتر است.

آقای دکتر حسین آبادی اضافه نمودند که ما آماده اجرا هستیم هر طور که هیأت مدیره تصمیم داشته باشد.

آقای جندقی: با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات. از سال 1376 تاکنون که انتخابات کانون مرکز انجام شد کانون مرکز با چهار کانون، شیراز و اصفهان و خراسان و آذربایجان شرقی تاکنون که 17 همایش را کانونها مرتب و منظم انجام داده اند و تصمیماتی گرفته شد و یکبار هم شش ماه به تأخیر نیفتاده برای چه تأخیر باشد به چه دلیل شورای اجرایی تشکیل می دهید شما که مطلب ندارید چرا هزینه تحمیل می کنید لایحه جامع بررسی نشده ولی مطالب دیگر آن مثل پذیرش مشاورین 187 هنوز پابرجاست.

دکتر آقایی: این مسئله در شورای اجرایی مطرح شد حدود سه یا چهار هفته قبل که دو روز جلسه در اتحادیه گذاشتیم یک روز لایحه جامع وکالت که علاوه بر آقای دکتر مالکی، آقای ثابت قدم هم تشریف داشتند تا ساعت 8 شب طول کشید قرار شد چند دستور مطرح شود از جمله تبلیغات و تعرفه و آزمون و چند مثل مطلب دیگر اصلاح اساسنامه و قرار شد کانون ها به صورت مکتوب نظر خودرا اعلام کنند و در مورد همایش هم قرار شد همانگونه که کانون مرکز اعلام کرده در آخر تیر برگزار شود. حالا اگر بعد تصمیمی گرفته شد نمیدانم مطلب دیگر اینکه 15/4/96 جلسه ای برای شورای اجرایی در نظر گرفتند که بررسی همایش خواهد بود و این قید که احیاناً محل همایش را در شورای اجرایی تعیین کنند در حالی که محل همایش در مجمع عمومی اتحادیه تعیین می شود..

آقای جندقی: در همایش قبل در کرج یکی از کانون ها تعیین شد که گفت نمی توانیم برگزار کنیم که آقای کشاورز پیشنهاد کانون مرکز را داد و ما موافقت نمودیم.

دکتر کوشا: در مورد جایگاه اتحادیه نیاز به بحث دارد که من از ابتدا بحث کردم که جایگاه این اتحادیه کجاست و به همین دلیل بعضی اوقات نامه هایی از اتحادیه فرستاده می شود که دخالت را می رساند.

آقای دکتر مالکی: چهارچوب برگزاری همایش ها را اساسنامه تعیین کرده که البته درصدد اصلاح اساسنامه هستیم تعیین میزبان بعدی را هم با اتفاق آرا هیأت عمومی اتحادیه در البرز مشخص کرده است. زمان اجلاس را نیز ما در مرکز تعیین کردیم این اجلاس قرار بود نیمه دوم اردیبهشت برگزار شود چطور می توان گفت که قبلاً دستور جلسه داشتیم ولی حالا دستور جلسه نداریم مضافاً اگر هم صحت داشته باشد که ندارد این اشکال اتحادیه هست که نتوانسته دستور جلسه را تعیین کند. آقای کشاورز اظهار میدارد بحث اصلاح اساسنامه است که کانون ها جواب ندادند و بحث دیگر هم به همین صورت اصلاح اساسنامه را در کارگروه دو ماه پیش تهیه کردیم و برای کانون ها ارسال شده است، تا چه زمان باید منتظر پاسخ کانون ها باشیم بحث تعرفه حق الوکاله هم هست که کانون مرکز آماده کرده بحث اصلاح اساسنامه هم که معین شده و همه اینها مشخص است و دستور جلسه را هم دو هفته پیش تعیین کردیم.

آقای دکتر نجفی: در این خصوص دکتر مالکی و دکتر کوشا مطالب را فرمودند دیگر اینکه یکی نامه ایست که من دوره قبل به ریاست جمهوری نوشتم که مرکز داوری ما آماده است که این را به عنوان مرکز حل اختلاف تعیین کنید که به آقای جهانگیری هم منعکس شد اخیراً متوجه شدیم که اتحادیه نامه ای به کانون ها نوشته داهیانه که در این خصوص مطالبی اعلام داشته.

دکتر حسین آبادی: بحث داوری را دوستان در جریان هستند آقای رحیمی معاون اول آقای احمدی نژاد مرکز داوری اتاق بازرگانی را تعیین کردند و همین طور مرکز داوری آسیا را هم تعیین و بما اعلام کردند دوستان هم آنجا گفتند کانون مرکز دارای مرکز داوری است که از ما دعوت کردند دکتر شهبازی نیا هم از طرف اتحادیه آمده بود آنجا بحث شد با آقای انصاری مذاکره داشتیم که آنجا کانون مرکز را به عنوان مرکز داوری تعیین کردند من تصورم این بود کانون های دیگر مرکز داوری ندارند یک روز به من تلفن زدند که در ریاست جمهوری جلسه ای ساعت پنج هست که من مهمان خارجی داشتم گفتم یکی دیگر از دوستان را دعوت کنید که همراه من باشند که اگر جلسه را ترک کردم حضور داشته باشند که کسی نبود به آقای کشاورز هم تلفن زدم که بیاید گفت ساعت 4 جلسه دارم بعد به آقای شهبازی نیا تلفن زدم اصلاً خبر نداشتند خواستم که بیاید استقبال کردند تا من بودم یک کلمه هم صحبت نکردند وزیر دادگستری و آقای انصاری و آقای امیری بودند و آقای آخوندی بعد آمدند صحبت هایمان را کردیم حتی آنجا مطرح کردند فکر کنم آقای پورمحمدی بود که گفت چرا فقط کانون مرکز است گفتم فکر کنم که آنها مرکز داوری ندارند گفتند بنویسید کانون حتی مرکز هم ننوشتند که هر کدام از آنها در مرکز خودشان داوری تشکیل دادند بنویسند که نیاز به اصلاح نباشد همه این کارها و صحبت ها شد من عذرخواهی کردم که جلسه دارم مطلبی باشد آقای دکتر شهبازی نیا هستند و حالا این صحبت شد که اتحادیه بوده اگر قصد تضعیف کانون مرکز باشد که خیلی بد است ولی امیدوارم که چنین نباشد ولی اگر آن نیت باشد حتماً صحبت خواهیم کرد همانگونه که دوستان گفتند آقای کشاورز را دعوت می کنم و اگر دوستان موافق باشند آخر تیر را در نظر بگیریم که خواستند شورای اجرایی را دعوت کنند انجام بدهند و آمادگی خود را اعلام داریم اگر دلیل متقنی دارند اعلام کنند و یا دستور دیگری دارند بگویند تا اضافه کنیم.

آقای جندقی: پیشنهاد کنیم این نشست درابان ماه برگزار و هر دو جلسه را در مرکز برگزار کنیم.

پیرو تصمیم قبلی با توجه به تعطیلی پنجشنبه 29 تیر ماه مقرر گردید که چهارم و پنجم و ششم مرداد ماه همایش اتحادیه توسط کانون مرکز برگزار شود (چهارشنبه پنجشنبه و جمعه) با اتفاق آراء تصویب شد.

آقای دکتر حسین آبادی در موردهیأت امناء مرکز علمی کاربردی صحبت کردند.

آقای جندقی:  در زمان دکتر افتخار اولین بحث منحل کردن هیأت امناء بود که هیأت مدیره مرکز همان هیأت امناء باشند و بعد هم منتفی شد.

آقای دکتر حسین آبادی اظهار داشتند آقای دکتر کامیار بررسی کنند و گزارشی بدهند تا تصمیم بگیریم.

آقای دکتر مالکی: آقای جندقی درست فرمودند بعد هیأت امنایی تعیین کردند که اصلاً تشکیل نشد بحث اصلی مرکز باید برگردد به همان اهدافی که دوره 26 تعیین شد اگر آن اهداف که احیاء بند هـ ماده 6 بود را می تواند انجام بدهد باید به حیات خود ادامه دهد در غیر این صورت باید انحلال آن را اعلام نمائیم. هدف ما از تأسیس دانشکده مذکور تربیت کاردان و کارشناس حقوق نبود. هدف تأسیس کارشناس وکالت و سپس بیش از صد دوره کوتاه مدت تخصصی برای وکلا و کارآموزان وکالت بود تا مقدمه تخصصی شدن وکالت در کشور فراهم شود. متأسفانه با انحلال هیأت امنای دوره 3 و حذف ما از مرکز این اهداف محقق نشد و من به عنوان مؤسس این مرکز به وضعیت موجود معترض هستم.

دکتر حسین آبادی: مشکل این است که مرکز جامع علمی کاربردی نمی پذیرد و اجازه نمی دهد. من با آقای دکتر آقایی یکی دو دوره جلسه گذاشتند که ما برویم و گرایش وکالت را بگیریم ولی آنجا نمی دانستند ما چه می گوئیم وارد مسئله وکالت نبودند و قبول نکردند و ردّ کردند و ما مختار نیستیم که خودمان تصمیم بگیریم ناگزیریم مقررات آن ها را رعایت کنیم خودشان را قیم می دانند که امضاء مدارک را هم انجام بدهند.

آقای دکتر مالکی: با آقای دکتر بلندیان رئیس وقت دانشگاه علمی کاربردی صحبت کردم گفت دو گرایش کاردانی بگیرید تا مرکز راه اندازی شود، بعد آن را منحل کنید و دوره کارشناسی وکالت را راه اندازی کنید و دوره های تخصصی پودمانی را بگذارید. اصلاً بحث دوره های کاردانی نبود متأسفانه سازمان بهم ریخت ما هم رفتیم کنار الان هم می توانیم و این کار شدنی است اگر مسئله مؤسسه هم پیگری می شد تا حالا انجام شده بود.

آقای دکتر حسین آبادی: پیگیری شده شما مسئول بودید چرا کنار رفتید ما الان گرایش وکالت را گفتیم و نمی دهند. باید اقدام شود. پنج کانون درخواست دادند برای تشکیل مؤسسه گفتند باید 14 کانون باشد کانون ها امکانات ندارند.

دکتر مالکی: اولاً : متأسفانه از سال دوم تأسیس مرکز ما کنار گذاشته شدیم و مسئول نبودیم. ثانیاً : تمام مقررات را مطالعه کردم و بیشتر از هر کس دیگری بر آن تسلط دارم. ثالثاً : امکان مشارکت حتی بیشتر از 14 کانون برای تشکیل مؤسسه وجود داشت و دارد.متأسفانه پیگیری جدی نشد وگرنه تاکنون مؤسسه علمی کاربردی کانون های وکلای سراسر کشور که متولی مراکز علمی و کاربردی کانون ها شود فراهم می گردید.

ساعت 10/42 وارد دستور می شویم. قبل از آن نامه نماینده شاهین شهر بررسی می شود.

آقای دکتر آذربایجانی: حدود دو ماه قبل ایشان این پرسش را در مجلس و سپس در کمیسیون قضایی مطرح کردند ما یک لایحه مبسوطی به آن کمیسیون دادیم و همه در آن نامه هست و این پرسش چون ایشان قانع نشده باید در صحن مجلس مطرح شود که وزیر دادگستری هم دفاع کند که ایشان حالا در دادگاه انتظامی مطرح کرده که ما باید بنویسیم که شما اصلاً صلاحیت ندارید که ریسک است نامه اتحادیه به این منوال است که یک هماهنگی شود که هر کانونی پاسخ ندهد که اشتباهی رخ دهد فکر می کنم همان پاسخ را بفرستیم اتحادیه و با آقای نیری هم مذاکره داشته باشیم درخواست تسریع را از اتحادیه داشته باشیم.

آقای سردارزاده: این شخص را می شناسم بحث ایشان شخصی است نه دغدغه جوانان و عمومی بنابراین لازم است این موضوع با جدیت پیگیری شود که غافلگیر نشویم.

آقای مصباح: آنچه که دکتر آذربایجانی گفتند صحیح است ولی این بحث پیشنهادی است آنچه که به دادگاه انتظامی نوشته شد بحث تخلف هیأت مدیره است بنابراین دادگاه انتظامی اصلاً بحث اصلی را نمی تواند رسیدگی کند ولی بحث تخلف هیأت مدیره است باید پاسخ داده شود که مسئله به قانون کیفیت مربوط شود نه قانون منسوخه بنابراین باید همه کانون ها و همه رؤسای کانون ها و دادگستری استان و انقلاب استانها که صحّه گذاشتند به این مسئله و آن کمیسیون صلاحیتش نسخ نشده وگرنه بحث ماهیتی در صلاحیت دادگاه انتظامی نیست نظرم این است که اتحادیه نمی تواند پاسخ بدهد چون برای کانون ها فرستاده شده و یک پاسخ واحد از طرف کانون ها داده شود از طریق اتحادیه.

دکتر مالکی: باید با دادگاه انتظامی صحبت کنیم و آنها را متقاعد کنیم که تبصره ماده 1 قانون کیفیت نسخ نشده و سپس نامه را هماهنگ بفرستیم و اما اقدام خطرناک این است که شکایت های فراوانی در شورای رقابت مطرح شده است. در این شورا موارد زیادی بوده که مطرح و علیه سازمان ها و نهادها رأی داده شده، باید با اعضای شورای رقابت صحبت کنیم و آنها را متقاعد به ردّ شکایات بی اساس مطرح شده علیه کانون کنیم.

دکتر کوشا: فکر می کنم علت اصلی این هجمه ضعف خود کانون است و توپ را به زمین کانون می اندازند با توجه به اینکه می دانند قانون داریم فکر می کنم یک نشست با خبرنگاران داشته باشیم و این نماینده اصلاً حق شکایت ندارد باید به رئیس مجلس اطلاع بدهیم که تذکر بدهند اگر سیاستی در ارتباط با همه کانون ها نداشته باشیم شکست می خوریم و دارند کانون را به عنوان یک نهاد مدنی مورد حمله قرار می دهند اگر بتوانیم اطلاع رسانی کنیم موفق خواهیم بود.

آقای غفاری: قبل از این عرض کردم که بعد از استفساریه ای که معاونت تدوین قوانین مجلس در مورد تبصره ی ماده ی یک قانون کیفیت اخذ پروانه دادند، خدمت آقای امیدوار رضایی در مجلس رفتیم و یکی از استنادهای آقای دلیکانی و طرفداران حذف ظرفیت، به همان پاسخ آقای رضایی است و ایشان فرمودند شما یک نامه ای بنویسید و استفساری بخواهید و ایشان استدلال ما را در عدم نسخ تبصره ی ماده ی یک قانون کیفیت پذیرفتند ولی صحبت من در محاق سکوت قرار گرفت باید یک جلسه ای با آقای امیدوار رضایی داشته باشیم که این نامه را نوشتند و ما یک استفساریه بدهیم که ایشان پاسخ بدهند که این تبصره مذکور مشمول آن نسخ، به استناد سیاست های اصل 44 نمی باشد.

دکتر کامیار: یک نکته در مقام دفاع باید توجه شود که رسیدگی به موضوع جزیی و مصداقی وظیفه محاکم است یعنی یک محکمه نمی تواند در مورد تفسیر یک قانون حکم کلی بدهد و رسیدگی کند. بنابراین دادگاه انتظامی در خصوص این امر در حقیقت در مقام رسیدگی به تفسیر قانون است لذا مجاز به رسیدگی نیست.

در ساعت 11/15 وارد دستور بعدی می شویم.

پرونده های انتقال (غیرعلنی)

پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13 خاتمه یافت.


هشتادوچهارمین جلسه هیأت مدیره دوره بیست ونه در ساعت 9/15 سه شنبه مورخ 30/03/96  با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید

 پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی نامه دفتر دادگاه عالی انتظامی در خصوص نامه آقای دلیگانی به آقای نیری را قرائت نمودند که ظاهراً مربوط به همه کانون های وکلا است و منظور این بوده که کانون ها در جریان قرار بگیرند و نیازی به پاسخ نیست.

دکتر حسین آبادی: امروز ساعت 11 میزگردی در روزنامه ایران در این خصوص برگزار می شود که از من هم دعوت کرده اند.

آقای طالع: از تشکیل مجمع کانون های حقوقی صحبت شده، منظور و هدف از این مجمع چیست؟ در این خصوص شنیده شد که جلسه ای با دعوت رئیس کانون سردفتران و با حضور رئیس کانون کارشناسان و رئیس مرکز امور مشاوران و ریاست محترم اتحادیه و جنابعالی برگزار گردید.

دکتر حسین آبادی: کانون سردفتران طی جلسه ای این فکر را مطرح کردند که چون سردفتران و کارشناسان و کانون های وکلا با قوه قضائیه ارتباط دارند پیشنهاد کردند که جلساتی مشترک در این خصوص داشته باشیم که من گفتم باید در هیأت مدیره مطرح شود.

آقای غفاری: در صورت صلاحدید یک نفر از اعضای هیأت مدیره تعیین شود که با کمیسیون کارآموزی و کارآموزانی که پیشنهاد مکتوب در مورد سرفصل ها داده اند، در این خصوص هماهنگی های لازم به عمل آید (در مورد کلاس های کامپیوتر و حذف برخی سرفصل ها)

دکتر نجفی: بهتر است هر یک از ما مسئولیت خود را با حفظ امانت پیش ببریم و در فضای مجازی از عنوان خود برای تبلیغات استفاده نکنیم ضمناً موضع گیری سیاسی بسیار حساس است و بهتر است در هیأت مدیره مطرح شود. به علاوه تعطیلات کانون زیاد شده است باید در دستور جلسه گذاشته شود.

دکتر حسین آبادی: آیا حمله ای که به مجلس و مرقد امام شد اگر آن را محکوم کرده ایم، این موضع گیری سیاسی است؟ در مورد تعطیلات هم یکشنبه صحبت شد شما تشریف نداشتید قرار شد دو هفته در مرداد ماه (7 تا 21 مرداد) به روال سابق تعطیل باشد. هفته آینده هم چون سه شنبه تعطیل است و ممکن است عید فطر هم یک روز زودتر باشد لذا تصمیم گرفته شد یکشنبه هم جلسه هیأت مدیره تشکیل نشود.

دکتر پاسبان: ما وظیفه آموزش کامپیوتر نداریم و با نظرآقای جندقی و آقای غفاری موافقم.

دکتر حسین آبادی: آقای غفاری در مورد آموزش کامپیوتر گزارشی تهیه کنند و ارائه دهند.

دستور اول جلسه:

آقای مصباح: این که کارآموزان ما بتوانند با تقویت علمی خود در آزمون کارآموزی وکالت رتبه بالاتری بگیرند به روال هر سال مجدداً مطرح شده است البته فقط برای کارآموزان کانون مرکز.

دکتر پاسبان: خواهش می کنم این موضوع در دستور جلسه گذارده شود.

دکتر نجفی: جایی را که شخصی در یکی از شهرستان ها مثلاً گرمسار اشغال کرده و سپس با امتحان مجدد مثلاً به تهران منتقل می شود خالی می ماند چه باید کرد؟

دکتر حسین آیادی: معمولاً کسانی که در شهرستانهای خیلی دور افتاده هستند از این امتیاز استفاده می کنند.

آقای کمیلی: کسی که از گرمسار خارج می شود و در تهران مشغول می شود یک جا به ظرفیت گرمسار اضافه می شود و مشکلی پیش نمی آید. دوم آزمون تستی چندان روش مناسبی نیست و کسانی که در دانشگاه پیام نور بوده اند چون امتحانات خودشان را هم به صورت تستی می گذرانند بهتر می توانند به تستها پاسخ بدهند. پیشنهاد می کنم این امتیاز به جای اینکه در امتحان ورودی در نظر گرفته شود در اختبار رعایت شود.

موضوع به رأی گذارده شد و تصویب گردید که کارآموزان کانون مرکز بتوانند در امتحان ورودی سال 96 شرکت کنند.

دستور دوم جلسه:

دکتر آذربایجانی: بحث ارتقای علمی وکلا در بند (هـ) ماده 6 لایحه استقلال هم ذکر شده است، آئین نامه ای در این خصوص تهیه شده که در صورتی که دوستان موافق هستند قرائت شود. آقای دکتر کامیار که پیشنهاد دهنده آئین نامه بوده اند مواد را قرائت نمودند.

دکتر ارفع نیا: تشکیل کمیته های متعدد که همه وکلا عضو آن باشند به نظر زاید می آید. می توانیم تحت عنوان دوره های بازآموزی مثل رشته های پزشکی با حضور و غیاب و دادن امتیاز برای هر یک از این دوره ها، تمدید پروانه وکالت را موکول به احراز حداقل امتیاز تعیین شده کنیم.

دکتر نجفی: این امر می تواند در اختیار کمیسیون آموزش قرار گیرد.

دکتر مالکی: هدف از تشکیل مرکز علمی کاربردی کانون همین ارتقای علمی وکلا بوده است. نیازی هم به ایجاد تشکیلات خاص نیست. مگر نظارت هایی از سوی کمیسیون آموزش و هیأت مدیره. لذا پیشنهاد می کنم این ترتیبی که اینجا پیش بینی شده حذف شود.

آقای غفاری: در این مطالبی که قرائت شد ارتقای علمی بود ولی ارتقاء عملی نبود.

دکتر ارفع نیا: به دنبال پیشنهاد قبلی خودم، برای اینکه این دوره ها مستمر باشد و برگزاری امتحان و مدرک و غیره هم نداشته باشد، می توانیم از سازمان نظام پزشکی بخواهم که روشی را که در این خصوص سال ها است عمل می کنند به ما بدهند تا کارگروه مربوطه مدنظر قرار دهند. در ضمن باید برای همه اجباری باشد نه اینکه به اختیار خود افراد باشد.

دکتر محمدنبی: چند تخصص را هم می توانیم در بین دوره هایی که ذکر شده بگنجانیم و اضافه کنیم.

دکتر نجفی: برگزاری دوره ها می تواند اجباری یا اختیاری باشد، دو ساله باشد یا مستمر باشد. مسئولیت این امر هم به دانشکده (مرکز علمی کاربردی) داده شود با هماهنگی با کمیسیون آموزش.

دکتر آقایی: ساختار این امر می تواند در چارچوب ساختار کانون وکلا به مرکز (دانشکده) واگذار شود زیرا ارجاع آن به دانشگاه جامع ما را با مشکلات اداری پایان ناپذیری مواجه می کند و به صورت بسته های آموزشی ارائه شود. اما امور مالی باید حتماً در این مقررات دیده شود.

دکتر پورنوری: در واقع بازآموزی است و بهتر است زیر نظر دانشکده باشد ولی سازماندهی آن هم خیلی مهم است.

آقای طالع: بهتر است فقط عنوان ارتقای علمی باشد و عملی حذف شود. به علاوه آیا کمیسیون آموزش باید نظارت روی کار دانشکده داشته باشد؟

دکتر کامیار: سازوکار اجرایی هر طور که بفرمایید انجام می شود دانشکده علمی کاربردی می تواند مجری این امر باشد ولی کل کار را نباید واگذار کنیم که از کانون و هیأت مدیره خارج شود. مدت هم دو سال و 24 جلسه است و مسلماً به آن موضوع وارد می شود و تخصص پیدا می کند. اما اگر نیاز به فضا یا تقویت کادر اجرایی داشته باشیم می توانیم با دانشگاه آزاد یا تهران قرارداد ببندیم.

دکتر مالکی: هدف آموزش است. شأن تشکیل دانشکده همین بوده است و چون مدرک آن را هر مرجع آموزشی کشور تأیید می کنند خیلی ارزش خواهد داشت.

دکتر پاسبان: بهتر است در قالب همان دانشکده انجام شود.

مقرر گردید کارگروه تعیین شده پس از اخذ نظر سایر اعضاء هیأت مدیره نسبت به ارائه گزارش تکمیلی تا دو هفته آینده اقدام نماید.

دستور سوم جلسه: پرونده های انتقال(غیر علنی)

دستور چهارم جلسه : پرونده های صدور(غیر علنی)

جلسه در ساعت 12/40 خاتمه یافت.


منبع: کانون وکلای مرکز

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic